Prečo radšej prenájom?

Oblečenie eko kolovrátok

Po ťažbe ropy je druhým najviac znečisťujúcim priemyslom na svete módny priemysel. Je to najmä kvôli chemikáliám používaným vo výrobe, obrovskému objemu vyrobených kusov po celom svete a enormnému množstvu vzniknutého odpadu. Len v Spojených štátoch sa ročne likviduje 15 miliónov ton odpadu z odevov. Ide o obrovské množstvo nekvalitného materiálu, ktorý sa po pár použitiach rozpadáva a nedá sa vôbec recyklovať, aj vzhľadom na použitie zmiešaného materiálu, na ktorého recykláciu ešte nie sú technológie.

Aká je teda skutočná cena oblečenia?

  • Odhadom sa z továrne ročne vyvezie až 80 biliónov kusov oblečenia.
  • Na výrobu jedného trička je potrebných 2720 litrov vody. To je množstvo vypitej vody jedným človekom za 3 roky.
  • Až 95 % vyhodeného oblečenia je možné zrecyklovať alebo upcyklovať.
  • Na výrobu jedných riflí je potrebných 757 litrov vody. To predstavuje 285 spŕch.
  • Spotreba oblečenia vyprodukuje 1,5 tony oxidu uhličitého na domácnosť ročne.

  • Odhaduje sa, že v rámci módneho reťazca pracuje až 170 miliónov detí.

Zdroj aktuality.sk

Jedným z menej škodlivých spôsobov obliekania je model prenájmu. Je to vhodné najmä pri detskom oblečení, ktoré netrpí ťažkým opotrebením, keďže z neho deti rýchlo vyrastú.

A práve preto vznikol Eko – KoloVrátok, ktorý v sebe spája opätovné prinavrátenie tradícií spojených s kvalitnými biobavlnenými materiálmi, šitými priamo na Slovensku a odovzdaných do kolobehu.

Základný princíp celého projektu sme zakomponovali už do samotného názvu – požičanie a následné vrátenie detského oblečenia do kolobehu, kde si ho môže niekto opäť ďalší prenajať… a tak dokola.

Tajomstvo našich balíčkov